LISTEN TO WKJC ANYWHERE!

 

 

          

          MULTI COUNTY   VOTING RESULTS

Contested Race Totals

                                   

 

Governor

Bill Schuette (Rep)

1,670,074

Gretchen Whitmer (Dem) 1,787,747
Bill Gelineau (Lib) 0
Todd Schleiger (UST) 0
Jennifer V. Kurland (Grn) 0
Keith Butkovich (NtL) 0
 
Secretary of State
Mary Treder Lang (Rep) 1,654,852
Jocelyn Benson (Dem) 1,737,357
Gregory Scott Stempfle (Lib) 0
Robert Gale (UST) 0
 
Attorney General
Tom Leonard (Rep) 1,720,972
Dana Nessel(Dem) 1,582,429
Lisa Lane Gioia (Lib) 0
Gerald T Van Sickle (UST) 0
Chris Graveline (np) 0
 
United States Senator
John James (Rep) 1,737,834
Debbie Stabenow (Dem) 1,743,213
Lisa Lane Gioia (UST) 0
Marcia Squier (Grn) 0
John Howard Wilhelm (NtL) 0

 

 

97th State Representative

Arenac - Clare - Gladwin - Parts of Osceola County

Jason Wentworth (R) 22,477
Cella Young-Wenkel (D) 10,652
 

103rd State Representative

Ogemaw - Roscommon - Crawford - Kalkaska & Missaukee Counties

Daire Rendon (R)                  26,018
Tim Schaiberger (D)                                           33,947

105th State Representative -

Oscoda - Montmorency - Otsego - Antrim & Charlevoix Counties

Tristan Cole (R) 29,112
Melissa Fruge (D) 15,999

106th State Representative -

Cheboygan - Presque Isle - Alpena - Alcona & Iosco Counties

Sue Allor (R) 26,182
Lora Greene (D) 16,777
 

State Senator 36th District

Alcona - Alpena - Arenac - Gladwin - Iosco - Midland - Montmorency Oscoda - Otsego - Presque Isle

Jim Stamas (R) 71,012
Joe Weir (D) 39,439
 

State Senate 35th District

Ogemaw - Crawford - Roscommon - Missaukee - Osceola - Lake - Mason - Manistee - Benzie - Leelanau

Curt VanderWall (R) 72,739
Mike Tailard (D) 39,989
Timothy Coon (L) 3,035
 

4th Congressional District

13 Counties - Clare, Clinton, Gladwin, Gratiot, Isabella, Mecosta, Midland, Missaukee, Ogemaw, Osceola, Roscommon, Shiawassee, and Wexford

John Moolenaar (R) 178,511
Jerry Hilliard (D)) 106,539
 

1st Congressional District

Alcona - Alpena - Antrim - Barage - Charlevoix - Cheboygan - Chippewa - Crawford - Delta - Dickinson - Emmet - Gogebic - Grand Traverse - Houghton - Iron - Kalkaska - Keweenaw, Lelanau - Luce - Mackinac - Manistee - Marquette - Menominee - Montmorency - Ontanagon - Oscoda - Otsego - Presque Isle - schoolcraft - and areas of Mason County.

Jack Bergman (R) 185,752
Matthew Morgan (D) 144,203
 

5th Congressional District

Arenac - Bay - Genesee - Iosco and parts of Saginaw & Tuscola Counties

Travis Wines (R) 99,269
Daniel Kildee (D) 164,521
Kathy Goodwin (Working Class) 12,645
 
Tawas School Board Iosco & Parts of Arenac
Jennifer Bruning 2569
Michael Butzin 1874
Shannon Klenow 3333
Greg Vanderveen 2817
 

Whittemore-Prescott Bond Prposal

Iosco & Parts of Arenac & Ogemaw counties

Yes 1408
No 1080
 

C.O.O.R Intermediate School District Board(Top 3)

  Ogemaw - Oscoda - Alcona

Melissa Hayes 4888
Kara Mularz 3756
M. Lynda Marek                                                                                               3122

West Branch/Rose City School Sinking Fund

Ogemaw & Part of Oscoda County

Yes 3622
No 3290
*np=no party affiliation

 

KJC Kennel Club




   

 




JET

2007-2009

"Always in our Heart! "