LISTEN TO WKJC ANYWHERE!

 

 

 

BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL  2018-2019

BROADCAST GAMES WILL BE HIGHLIGHTED IN RED AND CAN BE HEARD ON 104.7FM WKJC WITH TIM HEREK AND RYAN FRITZ. BROADCAST TIMES WILL BE AT 7PM. ALSO, CHECK BACK FOR TOURNAMENT INFORMATION. DISTRICTS BEGIN THE WEEK OF FEBRUARY 25th. CURRENTLY DISTRICT HOST SCHOOLS WITH THE TEAMS IN THAT DISTRICT ARE LISTED. THAT CAN BE FOUND AT THE BOTTOM OF THE PAGE. FIND OUT WHERE YOUR TEAM WILL BE PLAYING.

 

 

 

 

 

 

 

INDEPENDENTS

TEAM            
      W L
OGEMAW HEIGHTS     3 5
TAWAS     2 6

 

NORTH STAR LEAGUE-BIG DIPPER DIVISION

 

TEAM            
  W L W L
OSCODA 6 0 9 0
MIO-AUSABLE 5 1 8 1
ALCONA 3 2 3 4
WHITTEMORE-PRESCOTT 1 3 2 5
ROGERS CITY 1 3 4 3

 

 

 

 

 

NORTH STAR LEAGUE-LITTLE DIPPER DIVISION

 

TEAM           
  W W
HILLMAN          3 3 3 4
HALE 3 3 4 3
POSEN 3 1 4 3
AUGRES-SIMS 2 4 4 4
FAIRVIEW                    0 5 0 9

 

BIG NORTH CONFERENCE

 

TEAM          
  W L W L
ALPENA 3 1 8 1
PETOSKEY 3 1 7 3
CADILLAC 2 3 4 4
TRAVERSE CITY CENTRAL 2 1 6 4
TRAVERSE CITY WEST 1 2 3 6
GAYLORD 1 4 3 5
         

 

 

 

 

 

 

 

TRI-VALLEY CONFERENCE CENTRAL

 

TEAM        
  W     L  W   L
ALMA 1 0 9 0
STANDISH-STERLING    1 0 7 2
SHEPHERD                                                                 0 1 5 3
SAGINAW SWAN VALLEY 1 0 4 5
FREELAND 0 1 3 6
MIDLAND BULLOCK CREEK 0 1 1 7

 

 

TRI-VALLEY CONFERENCE WEST

 

TEAM        
  W   L    W   L
SAGINAW VALLEY LUTHERAN                    6 0 8 1
ITHACA 6 0 8 1
HEMLOCK 4 2 4 5
SAGINAW MICHIGAN LUTHERAN SEMINARY   2 4 4 4
SAGINAW NOUVEL 3 3 3 8
PINCONNING     2 4 4 6
ST. CHARLES 1 5 7  
ST. LOUIS          0 6 1 8

 

 

 

SATURDAY, DECEMBER 29th:

MIO 64, FAIRVIEW 31

 

FRIDAY, JANUARY 4th:

MIO 48, HILLMAN 43

MANCELONA 72, FAIRVIEW 49

ALPENA 79, ESCANABA 67

PINCONNING 64, BAY CITY ALL SAINTS 31

 

SATURDAY, JANUARY 5th:

HALE 60, LAKE LEELANAU ST. MARY 54

 

TUESDAY, JANUARY 8th:

FRANKENMUTH 67, STANDISH-STERLING 51

HEMLOCK 56, PINCONNING 35

 

WEDNESDAY, JANUARY 9th:

TAWAS 59, WHITTEMORE-PRESCOTT 34 104.7FM 7PM

 

THURSDAY, JANUARY 10th:

OSCODA  56, ALCONA 25 104.7FM 7PM

MIO 79, WHITTEMORE-PRESCOTT 36

POSEN 61, HALE 47

 

FRIDAY, JANUARY 11th:

ROGERS CITY 60, ST. IGNACE 22

AUGRES-SIMS 55, HILLMAN 51

ALPENA 58, TRAVERSE CITY WEST 50

STANDISH-STERLING 48, SHEPHERD 45

PINCONNING 59, ST. LOUIS 55

 

MONDAY, JANUARY 14th:

OSCODA at HALE 104.7FM 7PM

MIO at FAIRVIEW

ROGERS CITY at HILLMAN

ALPENA at BAY CITY WESTERN

 

TUESDAY, JANUARY 15th:

TAWAS at BAY CITY CENTRAL

HILLMAN at WHITTEMORE-PRESCOTT

MIDLAND BULLOCK CREEK at STANDISH-STERLING

ROSCOMMON at PINCONNING

MIO at ALCONA

 

WEDNESDAY, JANUARY 16th:

SAULT ST. MARIE at ALPENA

 

THURSDAY, JANUARY 17th:

OSCODA at WHITTEMORE-PRESCOTT

MIO at HALE 104.7FM 7PM

ROGERS CITY at ALCONA

HILLMAN at POSEN

 

FRIDAY, JANUARY 18th:

ALCONA at TAWAS

AUGRES-SIMS at FAIRVIEW

ALPENA at TRAVERSE CITY CENTRAL

STANDISH-STERLING at ALMA

ST. CHARLES at PINCONNING

 

SATURDAY, JANUARY 19th:

SAULT ST. MARIE at OGEMAW HEIGHTS

 

MONDAY, JANUARY 21st:

OGEMAW HEIGHTS at CLARE

GLADWIN at TAWAS

 

TUESDAY, JANUARY 22nd:

TAWAS at MIDLAND CALVARY BAPTIST

MIO at POSEN

ALCONA at FAIRVIEW

HALE at WHITTEMORE-PRESCOTT

AUGRES-SIMS at ROGERS CITY

HILLMAN at CEDARVILLE

FREELAND at STANDISH-STERLING 104.7FM 7PM

PINCONNING at SAGINAW MICHIGAN LUTHERAN SEMINARY

 

WEDNESDAY, JANUARY 23rd:

OGEMAW HEIGHTS at CHEBOYGAN

 

FRIDAY, JANUARY 25th:

HALE at TAWAS 104.7FM 7PM

POSEN at OSCODA

HILLMAN at ALCONA

WHITTEMORE-PRESCOTT at AUGRES-SIMS

ROGERS CITY at ATLANTA

ALPENA at PETOSKEY

SAGINAW SWAN VALLEY at STANDISH-STERLING

SAGINAW VALLEY LUTHERAN at PINCONNING

 

TUESDAY, JANUARY 29th:

GRAYLING at TAWAS

OSCODA at FAIRVIEW

MIO at HILLMAN

ALCONA at HALE

ROGERS CITY at POSEN

AUGRES-SIMS at SAGINAW ARTS & SCIENCES

CARROLLTON at STANDISH-STERLING

 

WEDNESDAY, JANUARY 30th:

OGEMAW HEIGHTS at BAY CITY CENTRAL

 

THURSDAY, JANUARY 31st:

GAYLORD at ALPENA

 

FRIDAY, FEBRUARY 1st:

TAWAS at OGEMAW HEIGHTS 104.7FM 7PM

MIO at OSCODA

ROGERS CITY at WHITTEMORE-PRESCOTT

HALE at HILLMAN

FAIRVIEW at POSEN

SHEPHERD at STANDISH-STERLING

PINCONNING at ITHACA

 

SATURDAY, FEBRUARY 2nd:

ALPENA at DEARBORN HEIGHTS CRESTWOOD

 

MONDAY, FEBRUARY 4th:

OGEMAW HEIGHTS at GLADWIN

POSEN at ONAWAY

 

TUESDAY, FEBRUARY 5th:

OSCODA at TAWAS

ROGERS CITY at MIO

WHITTEMORE-PRESCOTT at ALCONA

HALE at FAIRVIEW

POSEN at AUGRES-SIMS

ALPENA at CHEBOYGAN

STANDISH-STERLING at MIDLAND BULLOCK CREEK

SAGINAW NOUVEL at PINCONNING

 

WEDNESDAY, FEBRUARY 6th:

GAYLORD at OGEMAW HEIGHTS

HALE at PECK

 

FRIDAY, FEBRUARY 8th:

WHITTEMORE-PRESCOTT at TAWAS

OSCODA at ROGERS CITY

ALCONA at MIO

FAIRVIEW at HILLMAN

AUGRES-SIMS at HALE 104.7FM 7PM

ATLANTA at POSEN

ALPENA at CADILLAC

ALMA at STANDISH-STERLING

PINCONNING at HEMLOCK

 

MONDAY, FEBRUARY 11th:

AUGRES-SIMS at HILLMAN

 

TUESDAY, FEBRUARY 12th:

OGEMAW HEIGHTS at ALPENA

TAWAS at STANDISH-STERLING 104.7FM 7PM

OSCODA at ALCONA

MIO at WHITTEMORE-PRESCOTT

SAULT ST. MARIE at ROGERS CITY

POSEN at HALE

PINCONNING at GLADWIN

 

THURSDAY, FEBRUARY 14th:

ALPENA at TRAVERSE CITY WEST

 

FRIDAY, FEBRUARY 15th:

WHITTEMORE-PRESCOTT at OSCODA 104.7FM 7PM

MIO at BEAL CITY

ALCONA at ROGERS CITY

POSEN at HILLMAN

FAIRVIEW at AUGRES-SIMS

STANDISH-STERLING at FREELAND

ST. LOUIS at PINCONNING

 

SATURDAY, FEBRUARY 16th:

LAKE LEELANAU ST. MARY at HALE

 

MONDAY, FEBRUARY 18th:

HILLMAN at OSCODA

 

TUESDAY, FEBRUARY 19th:

TAWAS at ALCONA 104.7FM 7PM

WHITTEMORE-PRESCOTT at MIDLAND CALVARY BAPTIST

POSEN at WOLVERINE

 

WEDNESDAY, FEBRUARY 20th:

GLADWIN at OGEMAW HEIGHTS

WHITTEMORE-PRESCOTT at HALE

CEDARVILLE at HILLMAN

 

THURSDAY, FEBRUARY 21st:

ONAWAY at ROGERS CITY

 

FRIDAY, FEBRUARY 22nd:

OGEMAW HEIGHTS at ALCONA 104.7FM 7PM

TAWAS at MIO

POSEN at WHITTEMORE-PRESCOTT

SAGINAW ARTS & SCIENCES at AUGRES-SIMS

TRAVERSE CITY CENTRAL at ALPENA

STANDISH-STERLING at SAGINAW SWAN VALLEY

PINCONNING at ST. CHARLES

 

 

DISTRICTS

DIVISION ONE at MARQUETTE

ALPENA, GAYLORD, MARQUETTE, PETOSKEY, TRAVERSE CITY CENTRAL, TRAVERSE CITY WEST

 

DIVISION TWO at GLADWIN

CLARE, GLADWIN, REMUS-CHIPPEWA HILLS, STANDISH-STERLING, TAWAS, OGEMAW HEIGHTS

 

DIVISION THREE at ALCONA

JOHANNESBURG-LEWISTON, ALCONA, OSCODA, ROGERS CITY, ROSCOMMON, WHITTEMORE-PRESCOTT

 

at BEAVERTON

BEAVERTON, HARRISON, HOUGHTON LAKE, PINCONNING, SANFORD-MERIDIAN

 

DIVISION 4 at ATLANTA

ATLANTA, AUGRES-SIMS, FAIRVIEW, HALE, MIO

 

at HILLMAN

BURT LAKE NORTHERN MICHIGAN CHRISTIAN, HILLMAN, ONAWAY, POSEN, VANDERBILT, WOLVERINE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KJC Kennel Club




   

 




JET

2007-2009

"Always in our Heart! "